ECS Germany Dresden provides an opportunity for ten teams including the host Rugby Cricket Dresden, playing 48 games in 12 days.
ECS Germany Dresden matches will start on 16th Aug 2021 and end on 27th Aug 2021 including Semi-Finals and Finals.
Here is the list of teams and squads
ECS T10 Germany, Dresden 2021 Teams
Group A | Group B |
BSC Rehberge 1945 (BSCR) | Berlin CC (BER) |
FC Viktoria 89 (VIK) | Berlin International Cricket Academy (BICA) |
Fuchse Berlin Lions (FBL) | Britannia CC (BRI) |
RC Dresden (RCD) | USC Magdeburg (USCM) |
SG Einheit Halle (EIH) | USG Chemnitz (USGC) |
ECS T10 Germany, Dresden 2021 Full Squads
RC Dresden (RCD) Squad for Dream11
Sandeep Kamboj, Kapil Chandnani, Mustafa Khan, Gulzar Rasool, Shahrukh Khan, Rahul Grover, Vivek Nandkumar, Azam Rajput, Almas Tariq, Aniruddh Das, Belal Zadran, Nilakantha Sahoo, Norullah Salarzai, Waris Taghr, Arun Harkanchi, Amrit Pal, Ijaz Ahmed, Hammad Ali, Hossain Mobarak, Surendra Prasad, Harisha Sreekantaiah, Sachin Kumar, Roman Sahar, Vikas Manjunatha, Bilal Sheikh, Shanku Bhowmick.
Fuchse Berlin Lions (FBL) Squad for Dream11
Ganidu Arumadura,Chamila Bandara,Nauman Stanikzai,Sudesh Wickramasekara,Indika Gunasekara,Akila Rajapakshe,Tharanga Loku Liyana,Praveen Nattramilarasu,Duleep Kodithuwakku,Vinny Muruhesapillai,Tiron De Alwis, AB Gazizadeh,Lukshan Perera,Prabath Wijayawickrama,Dinesh Loronsu Hewa,Imran Muhammad,Derek Seto,Neel Ranasinghe,Shamal Hydari,Stefane Siriwardana.
SG Einheit Halle (EIH) Squad for Dream11
Raviteja Jembugumpula,Naeem Shinware,Abdullah Daulatzai,Rokhan Ahmadzai,Hamza Shaikh,Faridullah Utmanzai,Rafi Khan,Ismail Molakkel,Matiullah Molakkel,Chandan Manjunath,Zaker Ahmadi,Ehsanullah Sharifi,Rameez hafeez,Jeswanth Bora,Abas Talib,Usmani Bilal.
BSC Rehberge 1945 (BSCR) Squad for Dream11
Sajid Liaqat, Javed Rana, Imran Chaudhry, Nooruddin Mujadady, Shahnawaz Ahmad, Saeed Sahil,Bashar Khan, Luqman Jafer, Najibullah Yasser,Salman Azhar,Sadiq Sabah,Ronson Muliyil,Yousaf Khan,Ali Butt,Masood Hasan,Sohail Mia,Asim Rehman,Farid Shah,Nadeem Hassan,Ajitabh Malviya,Mansoor Khan,
FC Viktoria 89 (VIK) Squad for Dream11
Zahid Mahmood,Zeeshan Sahi,Usman Hadi,Zamir Haider,Ehsan Latif,Tojo Thomas,Rohit Unnithan,Tanvir Butt,Bilal Hussain, Andi Mirza,Raza Amar,Arjun Nagathankandy,Waleed Aslam,Harsha Gopireddy,Harsha Busireddy,Juno Varghese,Manu Thomas,Sonam Ravi,Akhil Garje,Munir Hussain,Asad Hussain.
Berlin CC (BER) Squad for Dream11
Saddam Gill,Reuben Davies,Karan Singh,Awais Zafar,Imran Bukhari,Mani CS,Ivan Doubell,Ata Ahmad,Manish Tiwari,Abhilash Anantharam,Makarand Parab,Nagapratap Mahanandhi,Alex Smith,Asad Baig,Rohit Grover,Sahil Lal,Nick Kraiger,Aarij Qureshi,Gaurav Kaduskar,Anas Sherwani,Vimal Marripeddi,
Berlin International Cricket Academy (BICA) Squad for Dream11
Sandan Chintanippu,Anilchandra Kavi,Arun Kumar,Mitul Patel,Sudhanva Manjunath,Tarak Ram,Amar Shankarappa,Vasu Dev Mukku,Ketan Shetty,Abhi Panchal,Sagar Jariwala,Abhilash Bharadwaj Shankar,Gurwinder Singh,Chanti Pasupuleti Subbarao,Anvesh Narisetty,Chandu Nagasai,Akhil Javvaji,Dhanunjay Mitta,Ravi Kumar Mullapudi,Ravi Vanukuri,Raghu Chaliganti,Ankur Dubey,Sampad Hota,Prashanth Goli,Vaibhav Patil,Mukil Vannan,Sriteja Somepalli,Shiva Akkineni,
Britannia CC (BRI) Squad for Dream11
Rohit Singh,Sanish Goyal,Waqas Virk,Faisal Qasim,Gaurav Lohia,Waleed Ahmed,Kumar Shouradhya,MD Nizamul Islam,Sagar Kataria,Janpreet Singh,Himanshu Himansh,Vishal Panjwani,Athul Sundaresan,Sourabh Krishnatrey,Arjun Reddy,Gurpreet Singh,Richard O’Grady,Kash Mahmood,
USC Magdeburg (USCM) Squad for Dream11
Rakesh Jogi,Sahil Sethi,Taimoor Khalid,Sreekanth Kunchapu,Krishna Budireddy,Rahul Movva,Girish Tangirala,Maqsood Mohammed,Raj Kumar,Veer Akula,Hari Patel,Ranadheer Podishetti,Farhad Billimoria,Shafiq Gulzai,SaiVivek Jeevangekar,Vinod Reddy Budati.
USG Chemnitz (USGC) Squad for Dream11
Rajesh Nagaraja,Abdul Andar,Sandeep Shivalingegowda,Sahith Reddy Kusukuntla,Adith Narayanan,Samad Stanikzai,Gopinath Manoharan,Varun Soraganvi,Arul Rubesh,Akash Chougale,Ananthu Ajikumar,Karthik Manga,Abhishek Sahni,Saeedullah Amarkheal,Pavan Kumar Kota,Sibaji Roy,Anand Vishwam,Rohit Babbar,Deep Prakash,Momand Ebadullah,Tharun Ega,GN Khan,Ashu Loyalka,Tharun Gopi,Suhas Bhat,
ECS T10 Germany, Dresden 2021 Fixtures
Match No | Date | Time | Team 1 | Team 2 |
Match 1 | 16-Aug-21 | 12.30 PM | RC Dresden | Fuchse Berlin Lions |
Match 2 | 16-Aug-21 | 02.30 PM | RC Dresden | Fuchse Berlin Lions |
Match 3 | 16-Aug-21 | 04.30 PM | SG Einheit Halle | BSC Rehberge 1945 |
Match 4 | 16-Aug-21 | 06.30 PM | SG Einheit Halle | BSC Rehberge 1945 |
Match 5 | 17-Aug-21 | 12.30 PM | Fuchse Berlin Lions | SG Einheit Halle |
Match 6 | 17-Aug-21 | 02.30 PM | Fuchse Berlin Lions | SG Einheit Halle |
Match 7 | 17-Aug-21 | 04.30 PM | BSC Rehberge 1945 | FC Viktoria 89 |
Match 8 | 17-Aug-21 | 06.30 PM | BSC Rehberge 1945 | FC Viktoria 89 |
Match 9 | 18-Aug-21 | 12.30 PM | FC Viktoria 89 | Fuchse Berlin Lions |
Match 10 | 18-Aug-21 | 02.30 PM | FC Viktoria 89 | Fuchse Berlin Lions |
Match 11 | 18-Aug-21 | 04.30 PM | RC Dresden | SG Einheit Halle |
Match 12 | 18-Aug-21 | 06.30 PM | RC Dresden | SG Einheit Halle |
Match 13 | 19-Aug-21 | 12.30 PM | RC Dresden | FC Viktoria 89 |
Match 14 | 19-Aug-21 | 02.30 PM | RC Dresden | FC Viktoria 89 |
Match 15 | 19-Aug-21 | 04.30 PM | Fuchse Berlin Lions | BSC Rehberge 1945 |
Match 16 | 19-Aug-21 | 06.30 PM | Fuchse Berlin Lions | BSC Rehberge 1945 |
Match 17 | 20-Aug-21 | 12.30 PM | SG Einheit Halle | FC Viktoria 89 |
Match 18 | 20-Aug-21 | 02.30 PM | SG Einheit Halle | FC Viktoria 89 |
Match 19 | 20-Aug-21 | 04.30 PM | RC Dresden | BSC Rehberge 1945 |
Match 20 | 20-Aug-21 | 06.30 PM | RC Dresden | BSC Rehberge 1945 |
Match 21 | 21-Aug-21 | 12.30 PM | Britannia CC | USG Chemnitz |
Match 22 | 21-Aug-21 | 02.30 PM | Britannia CC | USG Chemnitz |
Match 23 | 21-Aug-21 | 04.30 PM | Berlin CC | Berlin International Cricket Academy |
Match 24 | 21-Aug-21 | 06.30 PM | Berlin CC | Berlin International Cricket Academy |
Match 25 | 23-Aug-21 | 12.30 PM | USC Magdeburg | Berlin International Cricket Academy |
Match 26 | 23-Aug-21 | 02.30 PM | USC Magdeburg | Berlin International Cricket Academy |
Match 27 | 23-Aug-21 | 04.30 PM | Berlin CC | Britannia CC |
Match 28 | 23-Aug-21 | 06.30 PM | Berlin CC | Britannia CC |
Match 29 | 24-Aug-21 | 12.30 PM | USG Chemnitz | Berlin CC |
Match 30 | 24-Aug-21 | 02.30 PM | USG Chemnitz | Berlin CC |
Match 31 | 24-Aug-21 | 04.30 PM | USC Magdeburg | Britannia CC |
Match 32 | 24-Aug-21 | 06.30 PM | USC Magdeburg | Britannia CC |
Match 33 | 25-Aug-21 | 12.30 PM | Britannia CC | Berlin International Cricket Academy |
Match 34 | 25-Aug-21 | 02.30 PM | Britannia CC | Berlin International Cricket Academy |
Match 35 | 25-Aug-21 | 04.30 PM | USC Magdeburg | USG Chemnitz |
Match 36 | 25-Aug-21 | 06.30 PM | USC Magdeburg | USG Chemnitz |
Match 37 | 26-Aug-21 | 12.30 PM | USG Chemnitz | Berlin International Cricket Academy |
Match 38 | 26-Aug-21 | 02.30 PM | USG Chemnitz | Berlin International Cricket Academy |
Match 39 | 26-Aug-21 | 04.30 PM | Berlin CC | USC Magdeburg |
Match 40 | 26-Aug-21 | 06.30 PM | Berlin CC | USC Magdeburg |
First QF | 27-Aug-21 | 12.30 PM | TBA | TBA |
Second QF | 27-Aug-21 | 02.30 PM | TBA | TBA |
Third QF | 27-Aug-21 | 04.30 PM | TBA | TBA |
Fourth QF | 27-Aug-21 | 06.30 PM | TBA | TBA |
First SF | 28-Aug-21 | 12.30 PM | TBA | TBA |
Second SF | 28-Aug-21 | 02.30 PM | TBA | TBA |
Bronze Final | 28-Aug-21 | 04.30 PM | TBA | TBA |
Final | 28-Aug-21 | 06.30 PM | TBA | TBA |
ECS T10 Germany, Dresden 2021 Venue Details
All matches will be held at Rugby Cricket Dresden eV, Dresden.
ECS T10 Germany, Dresden 2021 Live Streaming
All ECS Germany Dresden matches will be live-streamed on the Fan code app.